Vraťme se o 115 let zpět, do doby, kdy vzduchoplavba teprve začínala ožívat. České země byly svědky vzrušujícího závodu o to, kdo se stane prvním českým letecem. Ačkoliv dnes známe jméno Jana Kašpara jako prvního leteckého průkopníka z Čech, málokdo si uvědomuje, jak těsně mu o tento titul unikl jeho tehdy méně známý příbuzný, Oskar Kafka, bratranec slavného spisovatele Franze Kafky.
Tehdejší doba byla natolik plná nadšení a odvahy, že i relativně neznámí jedinci se odvážili vstoupit do oblasti, která byla ještě nedávno považována za nedosažitelnou – do oblasti nebe. Oskar Kafka, vzdálený příbuzný Franze Kafky, se stal téměř nečekaným konkurentem pro Jana Kašpara.
Michal Plavec, kurátor letecké sbírky Národního technického muzea v Praze, odhalil tuto fascinující kapitolu v historii českého létání. Bylo to přesně před 115 lety, kdy Oskar Kafka podnikl svůj odvážný pokus o dobytí nebe. I když mu nakonec tento krok nepřinesl titul prvního českého letce, jeho odvaha a touha po objevování nových hranic zanechaly nezapomenutelnou stopu v dějinách.
Co by se stalo, kdyby se role prvního českého letce přisoudila Oskaru Kafkovi místo Janu Kašparovi? Jak by to ovlivnilo další vývoj leteckého průmyslu v našich zemích? Tyto otázky nám mohou otevřít zajímavé úvahy o tom, jak jediný zdánlivě malý rozdíl mohl změnit průběh historie.